2019. augusztus hónap bejegyzései

ZiS-151, az orosz koppintás

Jármű neve: ZiS-151

Haderő: Szovjetunió

Típusa: Általános célú teherautó

Méretarány: 1:35

Makett gyártója: Zvezda 3541

Bevezető

Ebbe a makett építésbe azért fogtam bele, mert amikor elkezdtem építeni az amerikai CCKW típust, jöttem rá, hogy az oroszok valószínűleg pofátlanul lemásolták a Kölcsönbérleti szerződés keretei belül kapott teherautókat.

Tehát egy olyan makettel volt dolgom, amely nem illik bele az eddigi makettek sorába és nem is annyira tetszett a formája az építés elején. Később, hogy az lenni szokott, azért változott a helyzet és megláttam a szépségét.

Mondhatnánk, hogy a teherautó az teherautó és nem lehet újat kitalálni, de azért, ha megnézzük a II. Világháború idején született német, angol, francia megoldásokat, láthatjuk, hogy markáns eltérések tapasztalhatóak. Igaz, közvetlenül a háború után mindenki kísértetiesen hasonlót gyártott, mint az amerikai megoldás. Ennek nyilván az a kézenfekvő oka, hogy az amerikaiak eltalálták a megfelelő arányokat és „nyerő csapaton ne változtass” elvet követve senki sem akarta feltalálni a spanyolviaszt.

Please accept YouTube cookies to play this video. By accepting you will be accessing content from YouTube, a service provided by an external third party.

YouTube privacy policy

If you accept this notice, your choice will be saved and the page will refresh.

A járműről

A ZiS-151-es egy általános célú teherautó, melyet a Szovjetunió 2-es számú ‘Zavod Imeni Stalina’ gyárában (magyar fordításban: A gyár, amit Sztálinról neveztek el) készült 1947-1958-ig. Később a gyárat átnevezték Zavod Imeni Likhacheva -ra. Hogy még pontosabbak legyünk, visszanevezték, ugyanis a gyár 1927-ben, mint az első nemzeti autógyár Ivan Likhachov vezetése alatt állt, így 1956-ban Nikita Khrushchev a Sztálin kultusz felszámolása keretein belül visszakeresztelte.

Ez lett az első összkerék meghajtású szovjet teherautó, mely felváltotta a II. Világháborúban az Amerikából importált Studebaker US6-as teherautót és a korábbi ZiS-6-ost. A korai változatokon a kabin fából készült, melyet később fémre cseréltek. Tízezer készült különböző fromákban, illetve ez a teherautó lett az alapja a BM-13-as Katyusha rakéta-sorozatvetőnek (Sztálin orgona).

Két ismertebb variációja a páncélozott gyalogosszállító BTR-152 és a BAV 485 mentőautó.

1958-ban a ZiL-157 váltotta a típust, melynek eltérő gallyrácsa és dupla hátsó kerekek helyett egyetlen, szélesebb futófelületű kereket kapott. Ettől függetlenül mindkét típust gyártották 1966-ig.

A ZiS-151 licenszét 1956-ban a Kínai Népköztársaság is megvásárolta és CA10-es néven, annak felújított CA30-as verzióját egészen 1986-ig gyártotta.

ZiS-151
ZiS-151
« of 8 »

Technikai paraméterek:

Hosszúság 6,93 m
Szélesség2,32 m
Magasság2,74 m
Tömeg 5,5 t
Műszaki adatok
MotorZiL-121
92 LE (69 kW)
FelfüggesztésLengőkar és laprugó
Sebesség40 km/h

A makettről

Ahogy a bevezetőben írtam, ez a makett minden szempontból kilóg abból a témakörből, melyben tevékenykedek, ám mégsem. Ugyanis igaz, hogy papíron 1947-es, tehát II. Világháború utáni, ám valójában egy 1941-es teherautó másolata, melyet nagyon rafináltan megtartottak maguknak az azt követő időszakban is anélkül, hogy licenszelték volna az amerikaiaktól.

A makett Zvezda gyártmány. Jómagam szeretek orosz vasakat Zvezda-tól beszerezni, mivel teljesen összhangban van a makett és valós megfelelője. Ebből következik, hogy nem szoktam olyan nagyon sokat várni egy Zvezda makettől, ám itt nagyon kellemes csalódás ért.

A makettről tulajdonképpen semmiféle negatívumot nem tudok elmondani, talán három dolgot emelnék ki.

Nincs motor a motortérben. Ez talán egy kicsit rossz érzéssel tölthet el minket, merthogy az alváz és a futómű kidolgozottsága hibátlan, a hátsó kerekek forognak, az első kerekek meg oldal irányban elfordulnak a távtartó segítségével. A motor olajteknője még megvan, vagyis alulról nézve nem feltűnő a dolog, és nem is nyitható a motorháztető.

A hűtőrács nem rács és ráadásul elég csúnyán van kiöntve, vagyis meg kellett dolgozni szikével, de igazán el tudtam volna képzelni egy igazi rácsot.

Végül negatív vonásként megemlíthető a vezetőfülke hátsó ablakán található rács, melyet tulajdonképpen fotómaratással kellett volna megoldani, mivel a műanyag alkatrész nagyon sután fest. Szerencse, hogy annyira nem látható.

Ezeket leszámítva teljesen meg voltam elégedve, az elemek pontosan illeszkedtek, a fából készült elemek faerezete káprázatos. A gumikerekek gumik, amit azért én le szoktam festeni, hogy szürkébb árnyalatot kapjon.

ZiS-151
ZiS-151
« of 12 »

Felhasznált színek/pigmentek:

AlapozásSteel RedGunzeH38
AlapszínGreen FS 34102GunzeH303
Gumi felületekAntracitRevell9
Fa felület (Plató)Wood Brown + Dark YellowGunzeH37+H403
ÜlésRLM79 Sandy BrownGunzeH66
Fémes kopásGun MetalAK798
BemosásRaw UmberWinsor & Newton35
Kosz, Sár, RozsdaEuropian Earth/Dark Earth/Medium RustAK pigment
Fényes lakkClearRevell1
Matt lakkClearRevell2

Összefoglaló

Mindent egybevetve örülök, hogy megépítettem. Nem ő volt az utolsó teherautó. Vele párhuzamosan készült a GMC CCKW. Az biztos, hogy várakozik még teherautó abból a korszakból, vagyis a német megfelelők is el fognak készülni, és nagyon szemezek a KRAZ 255-ös típussal, bár az már abszolút túlmutat a II. Világháború időszakán.

GMC CCKW-352, az amerikai igásló

Jármű neve: GMC CCKW-352

Haderő: Amerikai Egyesült Államok

Típusa: Általános célú teherautó

Méretarány: 1:35

Makett gyártója: Hobby Boss 83831

Kiegészítő: Eureka XXL LH-00 0.4mm Metal wire rope for AFV Kits

Bevezető

Ezzel a makettel eléggé eltértem a megszokott témától. Csakúgy, mint az emberek világában, a gépek esetén is vannak olyan járművek, szerkezetek, melyek háttérbe szorulnak, és nem kapják meg a kellő elismerést.

Én sem tulajdonítottam túlzottan nagy jelentőséget egy teherautónak, ám amikor szembesültem azzal a ténnyel, hogy ebből 570 ezer darabot gyártatott az Amerikai Hadsereg, akkor eldöntöttem, hogy ez a makett nem hiányozhat a vitrinből, mivel ez a jármű, ha észrevétlenül is, de komoly tényezője volt az szövetségesek győzelmének a II. Világháborúban.

A járműről

A CCKW, vagy más néven „Jimmy” egy nagyon sikeres és terepjáró képességű, összkerék meghajtású teherautó, mely 1941-45-ig az Amerikai Hadsereg sztenderdjévé vált. Szolgált a II. Világháborúban és a Koreai Háborúban is. Az eredeti „Deuce and a Half” vagyis a két és feles (2,5 tonna) alkotta a II. Világháborúban a „Red Ball Express” ellátási útvonalat, mely Normadiától szállította az ellátmányt a D-naptól kezdve a frontra.

Számos variáns létezett, ebből a CCKW-352 a rövidebb alvázú modell volt. Később ezt a teherautó családot az M35-ös széria váltotta 1950-ben, ám ez a teherautó is szolgálatban maradt 1960-ig. A gyártási darabszámot még a Willys Jeep sem tudta túlszárnyalni.

GMC CCKW
« of 7 »

Technikai paraméterek:

Hosszúság 6,86 m
Szélesség2,24 m
Magasság2,36 m
Tömeg 4 t üresen, 7,4 rakománnyal
Műszaki adatok
Motor
GMC 270 soros, 6 hengeres
91.5 LE (68.2 kW) 2,750 fordulatszámon
vagy
104 LE (78 kW) 2,750 fordulatszámon
FelfüggesztésLengőkar és laprugó
Sebesség72 km/h
Üzemanyag kapacitás150 liter
Hatótávolság428 km

A makettről

Ahogy a bevezetőben írtam, nem szoktam ilyen járműveket építeni. Egész egyszerűen megdöbbentett a darabszám, ami ebből készült, illetve formára is megtetszett. Van valami egészen furcsa az alakjában.

Valahogy olyan hatást kelt bennem, mintha egy két világháború közötti autót hormonkezeltek volna. Megjelenése kimondottan zömök, a platója valahogy irreálisan kicsinek tűnik a motorházhoz és vezetőfülkéhez képest.

A makett Hobby Boss, amiben eddig még nem csalódtam. Most is igaznak bizonyult ez a tétel, azzal a kis aprósággal, hogy lespóroltak egy pótkereket. Ez azért egy kicsit zavart. Nagyon kis híja van annak, hogy nem tudunk még egy pótkereket berakni a tartóba: a két részből álló felni egyik fele hiányzik.

A másik kifogásolható elem az oldalablak. Nagyon szép és elsőre jól illeszkedőnek tűnő, víztiszta ablakot kapunk, ám annak illesztését kívülről oldja meg a gyártó, vagyis elsőre egy kicsit furán illeszkedett, kitüremkedett a keretből. Ezt némi igazgatás után helyre lehetett tenni, de még így sem vagyok maximálisan elégedett.

Az építés jól haladt. Ez alkalommal videóanyag is készült a makettről, melyet itt lehet megtekinteni:

Please accept YouTube cookies to play this video. By accepting you will be accessing content from YouTube, a service provided by an external third party.

YouTube privacy policy

If you accept this notice, your choice will be saved and the page will refresh.

Az építés során egyetlen dolgot cseréltem le, a csörlőhöz adott vontatókábelt, ami sajnos festék hatására kibolyhosodott, így le kellett szedjem, Helyette Eureka XXL LH-00 0.4mm Metal wire rope for AFV Kits sodrott rézdrótot raktam fel.

Egyébként legalább két variáció építhető. Vagy feltesszük a csörlőt előre, vagy nem, illetve eldönthetjük, felrakjuk-e a ponyva tartozékait, illetve, a ponyva tartóra akár tehetünk ponyvát is, ha ilyen vágyunk van, ugyan az már nem „gyári megoldás”, de könnyen kivitelezhető.

P1030700
Aperture: 3
Camera: DMC-LZ10
Iso: 100
Orientation: 1
« of 12 »

Felhasznált színek/pigmentek:

AlapozásSteel RedGunzeH38
AlapszínOlive DrabGunzeH78
Gumi felületekAntracitRevell9
Fa felület (Plató)Wood Brown + Dark YellowGunzeH37+H403
ÜlésSandy BrownGunzeH66
LámpaRussetGunzeH33
Fémes kopásGun MetalAK798
BemosásRaw SiennaWinsor & Newton34
Kosz, Sár, RozsdaEuropian Earth/Dark Earth/Medium RustAK pigment
Fényes lakkClearRevell1
Matt lakkClearRevell2

Összességében

Ez egy szép makett. Érdemes megépíteni, és szerintem nagyon pofás lett a végeredmény. Ráadásul a makett arra inspirált, hogy megépítsem ennek a Szovjetunió által lemásolt variációját, melyről szintén lehet majd itt olvasni. E mellett beszereztem a német variációkat is, szóval kinyílt Pandóra szelencéje, és kerül még be teherautó a vitrinbe.